1 2 3 ... 5 >

Kadın Çanta

Kadın Çanta Modelleri Nelerdir?

Kombinlerin vazgeçilmez aksesuarlarından olan çantalar, kullanım amacına göre çeşitlere sahiptir. Genel olarak önemli eşyaların korunması için kullanılmaktadır. Bayan çantaları farklı tarzda ve birçok çeşidi bulunmaktadır.

Sürekli yenilenme ve değişim süreci içerisinde bulunan çanta modelleri, kadın ve erkeklerin takip ettiği aksesuar türlerini oluşturmaktadır. Erkeklerde çoğunluk ile laptop çantası ve sırt çanta modelleri talep görmektedir. Son dönemlerde deri çapraz çanta modelleri, küçük ebatları dolayısı ile erkek tüketicilerde tercih edilir duruma gelmiştir. Kadınlar için vazgeçilmez bir aksesuar olan çantaların krokodil çanta ve yıkama deri çanta gibi birçok türü bulunmaktadır. Bu türler kendi içerisinde renklerine göre de ayrışma geçirebilmektedir. Kadın siyah çanta olarak arama yapan bireyler farklı türde siyah çanta önermeleri ile karşılaşabilmektedir. Gri çanta modelleri gibi daha soft renklerde üretimlerde tercihlere göre online sitelerde veya mağazalarda yer bulmaktadır. 

Kadın çanta fiyatları, tasarım, kullanılan materyal gibi etmenlere göre belirlenmektedir. Çanta yapımında kullanılan kumaşın rengi, dokusu ve deseni gibi tasarım türleri, fiyat belirlemede göz önünde bulundurulmaktadır. Çanta fiyatları, farklı kalitede bulunan ürünler ile tüm toplum sınıfına hitap eden tutarlarda raflarda yerini almaktadır.

 • Askılı Omuz Çantası-Satchel Bag

Askılı omuz çantası, kare ya da dikdörtgen şeklinde olmaktadır. Üretildiği madde yumuşaktır ve kayışları vardır. Günlük yaşamda rahat taşınabilecek, kullanışlı bir çanta modelidir. Siyah omuz çantası modern görünüme sahiptir.

 • Omuz Çantası-Shoulder Bag

Geniş askılı günlük yaşam çantalarıdır. Farklı büyüklükte ve farklı malzemelerden üretilebilmektedir.

 • Tote Çanta-Tote Bag

Geniş ve büyük yapısı bulunan alışverişe, okula giderken rahatlıkla kullanılan bir taşıma çanta modelidir.

 • Kova Çanta-Bucket Bag

Büzgülü fermuar şekli bulunan bu çanta ince ve kalın askılı çanta kadın modeline sahiptir. 

 • Postacı Çanta-Messenger Bag

Postacı çanta modelleri hem düz hem de çapraz olarak kullanılabilmektedir. Evraklarınızı, dosyalarınızı kolayca taşıyabileceğiniz çantalardır. İşe ya da okula giderken tercih edilmektedir.

 • Bel Çantası-Bum Bag

Bel çantası modelleri küçük çanta modelleridir. Telefon, cüzdan, anahtarlık gibi yer kaplamayan eşyalar taşınmaktadır. Kullanımı ve taşıması oldukça kolaydır.

 • Portföy, Clutch ve Abiye Çanta-Clutch Bag

Davet, düğün ve özel günlere giderken tercih edilmektedir. Askısızdır ve elde taşınmaktadır. Genellikle küçük boydadır, sadece önemli ihtiyaçlarınızı koyabileceğiniz çanta modelidir.

 • Baget Çanta-Baguette Bag

Sapları kısa ve tek gözlü çanta modelidir. Zarif duruşlarıyla hem günlük hayatta hem de davetlere giderken kullanılan kare çanta modelleridir.

 • Sırt Çantası-Backpack

Çift kulplara sahiptir. Birçok eşya taşınan çanta modelidir.

 • Bebek Bakım Çantası-Babycare Bag

Bebek bakım çantası modelleri annelerin favori modelidir. Pek çok ihtiyacı karşılayan biberon, ıslak mendil, bez, kıyafet vb. gözü olması sebebiyle çocukların bütün ihtiyaçlarını konulabileceği, taşıması oldukça rahat çanta modelidir.

 • El Çantası-Hand Bag

El çantası kadın modelleri farklı büyüklüklerde ve farklı modellerde bulunmaktadır. Günlük kombinler bu modeller ile şık hale getirilmektedir. Zincir takıp omuz çantası olarak da kullanılabilmektedir.

 • Bilek Çantası-Wristlet Bag

Bilek çanta modelleri küçük çanta modelleridir. Askısı bileği kavrayarak kolay taşınmasını sağlamaktadır.

 • Cüzdan-Purse

Kadın cüzdan modelleri kredi kartı, kimlik, kartvizitler ve para taşımak için kullanılan küçük aksesuarlardır.

Kadın Çanta Temizliği Nasıl Yapılır?

Kadın çanta modellerinin temizliği; kumaş özelliklerine, dokularına, renklerine, çeşitlerine göre değişim göstermektedir. Farklı çanta türlerine özel, temizlik ve bakım önerileri bulunmaktadır. Bunlar;

 • Rugan Çanta

Parlak deri modelindeki şık rugan çantaların tozunu almak için kuru ya da hafif nemli bir bez kullanılmalıdır. Kirlendiği durumlarda bir parça pamuk üzerine limon sıkıp fazla bastırmadan lekeye uygulanabilmektedir. Gerçek deri çanta olarak üretilen rugan çantalar, makyaj sütü ile de temizlenebilmektedir.

 • Süet Çanta

Ruganın aksine mat görünüme sahip süet çantaların temizliğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Öncelikle lekenin türü tespit edilmelidir. Büyük ve yayılmış lekelerin kuruduğundan emin olduktan sonra süet fırçası ile fırçalanması gerekmektedir. 

 • Deri Çanta

Kombinlere farklı bir hava katan yumuşak deri çanta modellerini temizlerken titiz davranılması gerekmektedir. Kirlenmiş kadın deri çanta ürünlerini temizlemek için ılık sabunlu su kullanılmaktadır. Çantanın temizlik sonrasında kuruduğundan emin olunması gerekmektedir.

 • Bez Çanta

Bez çanta belki de en çok tercih edilen, günlük kullanıma en elverişli çanta türüdür. Çamaşır makinesinde yıkanabilir olması kolaylık sağlamaktadır. Çamaşır makinesinde ortalama bir derecede yıkanan bej rengi çanta modellerini temizlerken çamaşır suyu gibi aşındırıcı kimyasal içeriklerin kullanılmaması gerekmektedir. Ovarak yapılan temizlik lekeyi daha da dağıttığı için, nemli bir bezle lekenin üstüne tampon yapılması tavsiye edilmektedir.

 • Hasır Çanta

Yaz aylarının en çok tercih edilen kaliteli çanta modelleri arasında yer alan, hasır çantaların temizliğinde, doğal yapısına zarar verecek kimyasallardan kaçınılması gerekmektedir. Hasır çantaların ömürlerini uzatmak için su ile temasından kaçınılmalıdır. Nemli beze damlatılan birkaç damla sirke, hasır üzerindeki lekelerin kolayca temizlenmesini sağlamaktadır. Tuzlu su kullanılarak da temizlenebilmektedir.

Vücut Şekline Göre Kadın Çanta Nasıl Seçilir?

Çanta bir kadının gardırobunda olması gereken en önemli aksesuarlardan biridir. Kadın çanta modelleri kıyafeti tamamlayan önemli bir aksesuar türüdür. Bir elbise veya bluzun daha şık görünmesini sağlamak için çanta seçimlerinde vücut tipi dikkate alınması gerekmektedir. Çanta seçiminde vücut tipi, vücudun kusurlarını gizlemesi yönünden önemlidir.   

 • İnce ve Uzun Boylu Kadınlar

İnce ve uzun boylu kadınlar tüm çanta stillerini kullanabilmektedir.  Uzun boylu bayanlar için omuz çanta modelleri çoğunluk olarak tercih edilmektedir. Büyük boy çantalar, küçük boy çantalardan daha şık bir duruş sergilemektedir.

 • Minyon ve Kısa Boylu Kadınlar

Bu vücut tipine sahip bayanlar küçük boy çanta seçmesi gerekmektedir. Büyük boy çantalar olduklarından çok daha kısa boylu gösterebilmektedir. Çanta boyu, kalçanın üstünde kalan modellerin tercih edilmesi gerekmektedir.

 • Geniş ve Yuvarlak Kalçalı Kadınlar

Kısa askılı çantalar bu vücut tipine sahip bireyler için idealdir. Orta büyüklükte ve parlak model çantalar dikkatlerin yukarıya doğru yönelmesini sağlayacaktır. 

 • Elma Vücut Tipine Sahip Kadınlar

Geniş omuzlara sahip bayanların, kısa saplı çantalardan uzak durması gerekmektedir. Kol üzerinde taşınabilecek olan siyah zincirli çanta modelleri daha doğru bir seçim olmaktadır. Dikkatleri kalçadan uzaklaştıracak olan çanta modellerinin tercih edilmesi gerekmektedir.

 • Atletik Vücut Tipine Sahip Kadınlar

Çok köşeli ve atletik vücut şekli olan kadınlar, dikdörtgen, dar ve açısal çantalar kullanmalıdırlar. Bu çantalar vücut şeklini daha düzgün gösterirken, sadelik katmaktadır. Üzerinde nakış, çivi gibi detayları olan tombul çantaları ya da yuvarlak çantaları tercih edilebilmektedir.

 • Kilolu Kadınlar İçin Çanta Seçimi 

Bu vücut tipine sahip bireyler orta büyüklükte olan çantaları tercih etmesi gerekmektedir. Küçük desenlere ve küçük boyutlara sahip olan çantalardan uzak dururken, parlak ve büyük boyutlu çantaların tercih edilmesi gerekmektedir.

Kadın Çantası Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Değişen moda şartlarında, çanta seçimini sezonluk modellere göre güncellemek gerekmektedir. Üretilen her yeni modelde, diğer üretimlere göre daha fazla bilgi ve tecrübe bulunmaktadır. Kadınlar çanta seçimi yaparken, bu yeni üretimlerle, kendilerine daha fazla estetiklik katabilmektedir. Moda dünyasında bulunan sirkülasyonda, değişen kıyafet tarzları aksesuar kullanım olanağını da daraltmaktadır. 

Yeni sezonda, büyük taşlı çanta modelleri değer kaybederken minik çanta modelleri daha çok talep görmüştür. Parlak çanta modelleri, çoğunlukla akşam davetlerinde talep görmeye başlamıştır. Toplumda bulunan yaş sınıfına göre ise klasik çanta modelleri hala talep görmektedir. Kadın yan çanta türleri, spor ve renkli giyimlerde çoğunlukla tercih edilmektedir. Toplumda bulunan katmanlara göre değişen bu bilgiler, çanta alırken dikkat edilmesi gerekilen noktalara ilgi çekmektedir.

İnce vücut tipine sahip olan bayanlar kendilerine fantastik bir görünüm katabilmek için büyük boyutlu modelleri tercih edebilmektedir. Kilolu bayanlar ise daha çok keskin çizgilerle farklılık yaratabilmektedir. Çanta seçiminde, renk de önemlidir. Güncelde üretilen çanta renk sayısı artmıştır. Kombinlere uyum konusunda sorun yaşanmaması için, krem çanta, taba çanta, bordo çanta, kahverengi çanta, beyaz deri çanta ve kırmızı deri çanta üretimleri talep üzerine tüm çanta türlerinde bulunur hale gelmiştir. Minyon kadınlar düz ve tek renklere ağırlık verirken parlak ve baskılı desenler ise daha çok uzun boylu kadınlar için uygun olmaktadır. Tüm bu bilgiler dışında, kadınlar elbette tercih ettiği tüm çanta modellerini kullanabilmektedir. Ancak tercihlerine bağlı olarak çanta alırken dikkat edilmesinde fayda olan 7 madde bulunmaktadır. Bunlar;

 • Çantanın Boyutu
 • Çanta Bölümleri
 • Çantanın Kumaşı
 • Çantanın Rengi
 • Çantanın Fiyatı
 • Çantalarınızın Açma Kapama Yeri
 • Vücut Ölçüleri
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
?erez Kullan?m?