1 2 >

Loafer Ayakkabı

Kadın Loafer Ayakkabı Fiyatları

Loafer ayakkabı modellerinin tarihi biraz eskiye dayanmaktadır. İlk olarak 1847 yılında kraliyet ailesi için özel olarak tasarlanan bu ayakkabı modeli bir süre sonra tasarımın diğer firmalara satılmasıyla ticarileşmiştir. Örneğin; Wildsmith Loafer modeli saray içerisinde özel ev ayakkabısı olarak giymesi için VI. George adına tasarlanmıştır. 

Norveç menşeili bir firma tarafından ise 1908 yılında kadınlar için de tasarlanmaya başlanmıştır. 1930’lu yıllarda ise Amerika’nın gözde ayakkabılarından biri haline gelerek patlama yapmıştır. 1970 ve 80’li yıllarda ise iş insanlarının çok tercih ettiği ayakkabı modellerinden biri, 1966 yılında üstüne metal bir şerit eklenerek üretilen ayakkabılardır. Michael Jackson’ın bir klibinde klasik loafer ayakkabı kullanması ile klasik loaferler de yeniden popüler hâle gelmiştir. 

Fakat bu ayakkabıları bu kadar popüler hale getiren asıl nokta kullanımın çok rahat ve kolay olması. Özellikle iş dünyasında tercih edilen bu kaliteli-rahat ayakkabılar, yoğun iş temposuna ayak uydurulmasında da büyük rol oynuyor. Maskülen kombinler Loafer ayakkabı kadın kullanıcılar tarafından sıkça tercih ediliyor. Daha dikkat çekici bir tarz elde ederken hem de rahat olmak isteyen kadın loafer ayakkabı modelleri ile istediğini elde ediyor. Bu ayakkabıların fiyatları da tasarımlarına ve üretim maddelerine göre farklılık göstermektedir. İnternetten ve yerel mağazalardan yapılan alışverişlerde çeşitli kampanyalardan yararlanarak uygun fiyatlı seçenekler bulmak mümkündür. 

Loafer ayakkabı aynı zamanda makosen ayakkabı olarak da bilinmektedir. Aslında mokasen olan fakat halk arasında galat-ı meşhur olarak  makosen şeklinde yerleşmiş bu kelime direkt olarak yumuşak derili, kısa ökçeli ve bağsız ayakkabı anlamına gelmektedir ve fransızcadan türemiştir. Kadın makosen ayakkabı modelleri ise ilk olarak Fransa'da popüler hale gelmiştir. 

Mokasen ayakkabı kadın ve erkek kullanıcılardan öncesinde de kızılderililer tarafından kullanılmaktaydı. Sert tabanlı olmasından dolayı günlük hayatta orman içinde büyük kolaylık sağlamaktaydı. Yıllar içinde ise modanın eskimeyen ikonlarından biri haline gelmiştir. 

Kadın Loafer Ayakkabı Modelleri Nelerdir?

Kadınlar için üretilen loafer ayakkabı modelleri ilk olarak 1908 yılında satışa sunulduktan sonra birçok çeşitliliğe de sahip olmuştur. Şu an en çok tercih edilen kadın loafer ayakkabı modelleri şöyledir;

Süet loafer: Kadın mokasen ayakkabı modelleri arasında bahar aylarında en çok tercih edilen modellerden biridir. Çünkü süet olduğu için yağmura ve kış şartlarına uygun değildir. Elbise, etek ve pantolon gibi her kıyafetin altına kombinlenebilir. 

Kalın taban loafer ayakkabı: Kalın taban loafer ayakkabılar kış aylarında da tercih edilebilecek ayakkabılardan biridir. Tabanı kalın olduğu için düz olmayan yollarda da kullanımı mümkündür. 

Zincirli loafer ayakkabı: Hazel, bit ya da horsebit loafer modeli olarak da bilinmektedir. İlk defa 1966 yılında üretilen ve moda ikonu hâline gelen loafer ayakkabı modelidir. 

Deri loafer ayakkabı: Sünni ya da gerçek yumuşak deriden üretilen loafer modelidir. İlk üretimleri de deri ile başlamıştır. Deri Loafer ayakkabı kadın kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen modellerindendir. 

Bağcıklı loafer ayakkabı: Önünde aksesuar olarak zincir yerine bağcık bulunan loafer ayakkabı modelidir. Bilek kısmının arzuya göre biraz daha daraltılabilir fonksiyonunu da sunmaktadır. 

Klasik loafer ayakkabı: Penny loafer ayakkabı modeli olarak da bilinmektedir. Genel olarak bağcıksız ya da zincirsiz deriden üretilmiş orta kalın tabanlı loafer türleridir. İlk üretimi bu model ile başlamıştır. 

Tokalı loafer ayakkabı: Ayakkabının üst kısmında aksesuar olarak toka bulunan loafer ayakkabı modelidir.

Küt burun loafer ayakkabı: Burun kısmının küt bir şekilde gelen ayakkabı modellerinden biridir. Daha yumuşak ve keskin görünüm arasında yer almaktadır. 

Oxford loafer ayakkabı: Oxford ayakkabı modelinin üstünde kapalı bağcık sistemi bulunmaktadır. Biraz daha spor modelleri olduğu gibi tamamen klasik modelleri de bulunmaktadır. 

Püsküllü loafer ayakkabı: Tassel loafer ayakkabı modeli olarak da anılmaktadır. Loafer ayakkabının üst kısmında püsküllü aksesuarların bulunduğu ayakkabı modelidir. 

Babet tarzı loafer ayakkabı: Babeti anımsatan bu loafer ayakkabı bayan kullanıcılar tarafından elbise ve iş kıyafetleri altına sıklıklı tercih edilmektedir. 

Kilt ya da Kiltie loafer ayakkabı: Kilt İskoç erkeklerinin giydiği eteklere verilen isimdir. Ayakkabının üst bölümünde eteğe benzeyen geniş bir püskül bulunmaktadır, bu püskülün üzerinde de ekstra bir püskül yer almaktadır. 

Driving loafer ayakkabı: Küçük çakıl kauçuk gibi tırtıklı görünümlü bir tabana sahip olan loafer ayakkabı modelidir. 

Belgian loafer ayakkabı: 1940’lı yıllarda Henri Bendel tarafından üretilmiştir. Zaten kullanılmakta olan makosenlerin daha yumuşak olarak ve ince tabanlı olarak üretilmiş modelidir. 

İlk üretildiğinde siyah olarak üretilmiş olan loafer ayakkabı modelleri günümüzde siyah, kahverengi, bej ve lacivert gibi yaygın olarak kullanılan renk skalasına da sahiptir. Renk çeşitliliği artışı ile daha da fazla kıyafetin altına rahatlıkla kombilenmeye başlamıştır. 

Kadın Loafer Ayakkabı Özellikleri Nelerdir?

Kadın ya da erkek fark etmeden Loafer ayakkabıların asıl özelliği kullanımının oldukça rahat ve konforlu olmasıdır. Yılllardır moda da kendine yer bulabiliyor olması da hem bu kadar rahat oluşu hem de şık bir görünüme sahip olmasıdır. Yapı olarak genel açıdan klasiktir. Fakat bazı modelleri spor bir görünüme de sahip olmaktadır. Orijinal modeli ise genellikle en çok klasik ya da casual giyim tarzına ayak uydurmaktadır. Bu ayakkabı modellerinin kısa küt ölçesi de bulunmaktadır. Genellikle deriden ya da ketenden üretilmektedir. 

Kadın Loafer Ayakkabı Numara Seçimi Nasıl Olmalı?

Loafer ayakkabı numara seçimi yapmadan önce kişinin ayak ölçüsünü en doğru şekilde bilmelidir. Ayrıca bu ayakkabıyı nasıl bir çorapla kullanacağını düşünüp o çorap ile beraber denemelidir ki ileride kullanırken ayakkabı sıkı gelmesin. Numara belirlemeden önce düz bir kağıda ayağın ıslak olarak basılması ayak ölçüsünün belirlenmesinde yardımcı olacaktır. Kağıtta beliren eğime göre de hangi numara ve hangi taban tercih edilmeli belirlenebilir. Sağlıklı bir yürüyüş için ayakkabı numarasının doğru seçilmesi önem arz etmelidir. Loafer ayakkabı alırken de en doğru ayakkabı numarası bilgisine yine ayakkabı deneyerek  ulaşmak mümkündür. Numara seçerken ayak genişliğini de hesaplamak ve ona alışveriş yapmak önemli bir detaydır.

Kadın Loafer Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Ayakkabının mevsimine uygun olması önemlidir. Kış mevsimi gibi mevsimler için deri ayakkabı seçimi daha uygun olacaktır. 
  • Doğru ayakkabı numarası tercih edilmeli ve ayakkabıyı kullanırken giyilecek çoraba göre alışveriş yapılmalıdır. 
  • İç taban bilgisine ayak eğrisine göre dikkat edilmelidir. Ayak eğrisi bir kağıdın üstüne ıslak ayakla ile basılarak ölçülebilmektedir. Eğri fazla olduğu durumlarda ortopedik taban ile desteklenebilir. 
  • Ayakkabının uygun olduğuna ise en uzun parmak ile ayakkabı arasında ortaya çıkan yarım santim mesafeden anlayabilmek mümkündür. Bu oran ile ayakkabının sıkması önlenebilmektedir. 
  • Ayakkabının hava alabilir olmasına dikkat etmek gereklidir. Hava almayan ayakkabılar çeşitli deri hastalıklarına yol açabilmektedir. 
  • Deri alınan ayakkabılarda deri kalitesine çabuk yıpranma olmaması için özen göstermek faydalı olmaktadır. Kötü deriden yapılan ayakkabılarda dökülme meydana gelebilmektedir.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
?erez Kullan?m?