1 2 3 ... 5 >

Kısa Topuklu Ayakkabı

Kısa Topuklu Ayakkabı Fiyatları

En önemli günlerde, günlük hayatta, iş hayatında eşlik eden topuklu ayakkabıların ilk kez üretimi ile ilgili ortaya birçok tez atılmaktadır fakat ortak varılan sonuç; topuklu ayakkabıların ilk olarak erkekler için üretilmiş olmasıdır. Bunun sebebi ise at sürerken erkeklerin ayaklarını üzengide tutabilmesi içindir. İlk olarak İran’da mı yoksa Roma’da mı kullanıldığına dair kesin bir bilgi ise bulunmamaktadır. Fakat günümüzde bile hala kovboy çizmeleri topuklu olarak kullanılmaktadır. Ayrıca erkeklerin de tercih ettiği kısa topuklu ayakkabılar bulunmaktadır. Özellikle kunduralar içerisinde bu şekilde topuklu ayakkabı seçenekleri mevcuttur. Topuklu ayakkabılar sadece at sürerken değil farklı alanlarda kullanılmıştır. 

Mesela kasaplar yere akan kanlar bulaşmasın diye topuklu ayakkabı giymiş; tarımda çalışanlar ise hareket kolaylığından dolayı topuklu ayakkabı tercih etmiştir. Askerlerin sıklıkla kullanmaya başlamasından sonra ise topuklu ayakkabılar aristokratlar içerisinde de yaygın kullanıma başlamıştır. Böylelikle zaman içerisinde hem halk arasında hem de moda da yerini bulmuştur. Topuklu ayakkabılar ilk kullanıldığı zamanda kısa ve kalın iken zaman içerisinde yüksek, sivri gibi çeşitli topuk modelleri meydana çıkmış ve kullanılmaya başlanmıştır. 

 Kısa ve çok ince olmayan topuklu ayakkabı modelleri ise en çok kullanılan topuklu ayakkabılar arasında yer almaktadır. Kısa topuklu ayakkabı çeşitleri ise genel olarak birçok kombin altına uyum sağladığı için çok fazla tercih edilmektedir. Ayrıca kullanım açısından da rahat topuklu ayakkabı olduğundan ve ayağı genellikle yormadığından dolayı da özellikle kadınlar için tercih edilmektedir. Bu kadar sık tercih edildiği için ise birçok modele sahiptir ve birçok marka üretimini yapmaktadır. Bu ortaya çıkarılan modellere, üretim maddesine ve marka ismine göre kısa topuklu ayakkabı fiyatları farklılık göstermektedir. 

Ek olarak belirtmek gereklidir ki 2 cm, 3 cm, 4 cm, 5 cm topuklu ayakkabılar ortopedik açısından tavsiye edilen boyutta topuğa sahip olan ayakkabılardır. İdeal boy bilgisi sağlık açısından bu iken burun kısmının da yuvarlak olması ve topuğunda ince olmaması tavsiye edilmektedir. Kışlık ve yazlık topuklu ayakkabı modelleri arasında da en çok tercih edilenlerdir. Çünkü kışın bu boy topuklu ayakkabılar, çizmeler ve botlar ile beraber yürümek kolaydır. Yazın ise kullanılabilecek birçok modeli vardır. Kısa dolgu topuklu, kısa topuklu babet vb. birçok yaza uygun model de bulunmaktadır. 

Kısa Topuklu Ayakkabı Modelleri Nelerdir?

Şık, günlük ve hatta spor giyim için dahi kısa topuklu ayakkabı modelleri üretilmektedir. Bunlardan en çok tercih edilen topuklu ayakkabı modelleri şöyledir;

Bantlı topuklu ayakkabı, bantlı kısa topuklu ayakkabı modellerinde ayak üstünü saracak şekilde ince ya da kalın şeritler geçmektedir. Tek şerit bantlı siyah kısa topuklu ayakkabı modelleri 2019 ve sonrasındaki yıllarda popüler olmuştur.

Kısa topuklu babet ayakkabı, normal babet modelindeki ayakkabının biraz kısa bir topuğa sahip olmasıdır. Genellikle resmi kurumlarda çalışan kadınlar tarafından rahat olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir. 

Yuvarlak burun kısa kalın topuklu ayakkabı: adından da anlaşılacağı üzere  yuvarlak şekilde burun yapısına sahip olan kısa ve kalın topuklu ayakkabılar da günlük hayatta çok kullanışlıdır. 

Kısa kalın topuklu ayakkabı, kısa kalın topuklu ayakkabılar yere daha sağlam ve daha geniş alanda bastığı için daha kullanışlıdır. Hem günlük hem de şık davetler için kısa kalın topuklu birçok ayakkabı modeli mevcuttur. 

Yavru topuk ayakkabılar, yavru topuklu ayakkabıların orta kısmı ince iken yere basan kısmı daha geniştir. Şık bir kombinle uyum sağlayabilmektedir. 

Sivri burun kısa topuklu ayakkabı, sivri burun ayakkabı seven kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen bu ayakkabı türlerinin her boyda topuklu modeli bulunmaktadır. Kısa topuk ise günlük yaşam için kullanışlı bir tercih olabilmektedir. 

Biyeli kısa topuklu ayakkabı, biye ayakkabının ayak bileği saran şerididir. Hem bu şerite hem de kısa topuğa sahip ayakkabılar hem kısa boylu hem de uzun boylu kadınlar tarafından şık bir görüntü sağladığı için genellikle tercih edilmektedir. 

İpli kısa topuklu ayakkabı, uzun ya da kısa boyutlardaki ipleri ile ayağı bacak boyunca dönerek saran ayakkabılardır. Hem uzun hem orta hem de kısa topuklu modelleri mevcuttur. Kısa olanları son zamanlarda ve 2000’li yıllarda sıklıkla kullanılmıştır. Özellikle mini elbise ya da eteklerin altında çok şık bir görüntü sunmaktadır. 

  Kısa Topuklu Ayakkabı Özellikleri Nelerdir?

Kısa topuklu ayakkabıların özellikleri hem boyu biraz daha uzatabilmesi hem şık hem de rahat bir görüntü sağlayabilmesidir. Kısa,orta veya uzun boylu herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilmektedir. Ayrıca ilk kez kullanılan topuklu ayakkabıların boyu da kısadır. Bir diğer önemli özelliği ise ortopedik açısında en uygun ayakkabı biçimdir. Erkekler dahi günümüzde hala kısa topuklu ayakkabı tercih edebilmekte ve kullanabilmektedir. Kısa topuklu ayakkabıların ise genel olarak topuk boyları 2 ila 5 santimetre aralığındadır. Yani genel olarak bahsedilen en önemli özelliği kullanım kolaylığından dolayı topuk ölçüsünün kısa olmasıdır. 

Kısa Topuklu Ayakkabı Numara Seçimi Nasıl Olmalı?

Ayakkabı ölçü kalıbı ölçülen ayak tabanına bir santimetre daha eklenerek alınmaktadır. Ayakkabı ölçüsü ve topuk ölçüsü olarak ise pont (punt) terimi kullanılmaktadır. Fransa'nın milimetrik ölçülendirmesine dayanmaktadır. 1 cm 1,5 pont a (3/2 pont) tekabül etmektedir.

Ayakkabı numaraları ise bu ölçülendirmeye dayanmaktadır. Ayakkabı topuk ölçüsü ise topuğun en yüksek olduğu ve ayakkabıyla birleşim noktasından bu noktanın düşey yere bastığı noktadan ölçülmektedir. 6 pont, 9 pont, 11 pont, 15 pont, 17 pont ve 21 pont topuk ölçüleri ise üretimde olan topuk ölçüleridir. 

Ara topuk ölçüleri de elbette bulunmaktadır. Kişi ise ayakkabı numarası seçimi yaparken ayak taban ölçüsüne göre seçim yapabilmektedir. Seçeceği numara ayak tabanından 1 cm yüksek olmalıdır. Önemli olan ayakkabının ne çok bol olması ne de çok sıkı olmasıdır çünkü her iki durumda da topuklu ayakkabı ile yürümek de topuksuz ayakkabı ile yürümek de hem sakatlanmalara yol açabilir hem de konforsuz hissettirebilir. Kısa topuklu ayakkabılar hem şık davetler için hem de günlük kullanım için uygun olabilmektedir. Fakat bunu belirleyen unsurlar genellikle ayakkabının dış tasarımlarıdır. Kişi en iyi ayakkabı seçimini deneyerek yapmaktadır. Ve en sağlıklısı da bu olmaktadır. 

Kısa Topuklu Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ayakkabı konforlu bir gün ve yaşam geçirebilmek için en önemli kıyafetlerden biridir. Kısa topuklu ayakkabı ya da genel olarak topuklu ayakkabı satın alınırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcuttur;

  • En uzun ayak parmağı ile ayakkabı arasında yarım santimetre mesafe olmak zorundadır. 
  • Ayakkabının kaymaması, terlemenin fazla olmaması için üretim maddesine dikkat etmek gerekmektedir. 
  • Ayakkabının içerisinde ayak parmakların kıvrılabileceği kadar yükseklik mesafesi olmalıdır. 
  • Çeşitli sakatlanmaların yaşanmaması için topuk ölçüsü olarak kısa boyutların tercih edilmesi daha uygundur. 
  • Ayakkabıyı alırken tek ayak değil çift ayak denemek en uygun tercihin yapılmasına yardımcı olacaktır. 
  • Bir ayakkabının zamanla açılmasını beklemektense -ki bunu satıcılar çok der- yenisine bakmak ayak sağlığı için önemlidir. 
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
?erez Kullan?m?