Düz Sandalet
₺1.404,92 KDV Dahil
1 2 >

Dolgu Topuk Sandaletler

Dolgu Topuk Sandalet Fiyatları

Ayakkabı kullanımın net bir başlangıç tarihi olmasa bile yüzyıllardır insanlar tarafından dış etkenlerden korunmak için kullanılmaktadır. Kuzey bölgeleri soğuk iklim şartlarından korunmak için ayakkabılarını kalın deri, kürk gibi materyallerden üretirken Güney bolgeleri ayakkabılarını ham deri, palmiye yaprağından ve papirus lifinden üretirdi. İlk sandaletler ise bilinen tarihe göre Mısır’da üretilmiştir. İlk zamanlarda sadece Firavun ve din adamları bu sandaletleri kullanırken sonrasında tüm halk kullanabilmeye başladı ve her farklı renk farklı bir sınıfı temsil etti. 

Sandaletler sadece Mısır’da değil aynı zaman Roma ve Yunan kültüründe de aktif rol oynadı. Buralarda ilk ayakkabı modellerinden ilki sandaletler olmuştur fakat günümüzden ve Mısır’da kullanılan sandaletlere göre daha farklı yapıda olan bu sandaletler dize kadar uzanan bir boy ölçümüne ve bağcıklara sahipti. Her iki tarafta da kadın ve erkek için özel üretim mevcut değil; herkes iki cinsiyetteki bireyler aynı model sandalet kullanmaktaydı. Fakat Yunan’da kullanılan sandaletler özgür vatandaşları kölelerden ayırt etmek için kullanılmaktaydı. Roma’da da yine güç ve medeniyeti sembolize ederdi. 

Geçmişten günümüze uzanan birçok ürün gibi bu sandaletler de herkesin kullanımı için üretilmedi ilk olarak. Fakat zaman içerisinde erkeklerden kadınlara sonra renk ya da biçim ayrımı ile tüm topluma daha sonrasında ise toplum kullanımına sunuldu.

Sandaletler zaman içerisinde birçok model çeşitliliğine de sahip oldu. Kadınlar tarafından daha sık kullanılan sandalet modellerinden en yaygını ise dolgu topuk sandalet modelleri oldu. Özellikle kısa boylu bir kadın dolgu topuk sandaletler ile daha uzun görünebilmeye başladı. Bu sandaletlerin fiyatlarını belirleyen unsurlar ise; üretim maddesi ve tasarımı oldu. 

Dolgu Topuk Sandalet Modelleri Nelerdir?

Dolgu topuk sandaletleri çeşit skalası oldukça geniştir. Bu çeşitlerin arasından en çok tercih edilenler şöyledir:

Kalın taban sandalet, kalın taban sandalet dolgu topuk sandaletin en kısa topuğa sahip olan sandalet türlerindendir. Yere basımı kolaylaştırdığı ve rahat bir kullanımı olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir. 

Comfort taban sandalet, genellikle yaş olarak ileride olan kadınlar tarafından tercih edilmektedir. Hem şık hem kullanışlı olan bu sandalet türleri annelerin favorilerinden biridir. Daha farklı tasarımda olanlar ise özellikle elbiselerin ya da casual giyim tarzı kombinlerin altına da tercih edilmektedir. İçi yumuşak ve yastıklamalıdır. Yastıklamalı sandalet türleri arasında yer alır. 

Hasır dolgu topuk sandalet çeşitleri en şık ve bohem sandalet çeşitlerinden biridir. Özellikle yaz ve bahar aylarında elbiselerin altına tercih edilerek göz alıcı kombinler elde edilebilmektedir. Dolgu topuğun sağladığı konforlu kullanım ile yorulmadan şıklık sağlanabilmektedir. Aynı zamanda zaman zaman iş hayatında da klasik pantolonların altına da tercih edilebilmektedir. 

Deri dolgu topuk sandalet, deriden üretilen bu sandaletlerin üst şeritleri orijinal ya da suni deriden üretilmekte, topukları ise farklı materyallerden üretilmektedir. Zarif bir kullanımı olan bu sandaletler eşofman tarzı kıyafetler dışında her türlü kıyafetin altında tercih edilebilmektedir. 

Farklı renklerde dolgu topuk sandalet, dolgu topuk sandaletlerin birçok renk seçeneği vardır fakat en tercih edilenleri beyaz dolgu topuk sandaletler, siyah dolgu topuk sandaletler ve kahverengi dolgu topuk sandaletlerdir. 

Önü kapalı dolgu topuk sandalet, önü kapalı dolgu topuk sandaletler özellikle sonbahar ve ilkbahar başı gibi zamanlarda havalar hala biraz serin olabileceği için harika bir seçenektir. Zarifliğin ve konforun buluşması ise birçok kıyafetin altına uyum sağlamaktadır. 

Dolgu Topuk Sandalet Özellikleri Nelerdir?

Kısa, orta ya da uzun boylu her bayan dolgu topuk sandalet modellerinden kendi zevkine en uygun olanını seçerek rahatlıkla, zorlanmadan kullanabilir. Özellikle yaz mevsiminin vazgeçilmez ayakkabı modellerinden biri olan sandaletlerin her türlü modeleri aynı dolgu topuk sandaletler gibi sıklıkla tercih edilmektedir. Çünkü sandaletler genel olarak insanların ayaklarını oldukça serin tutabiliyorken; konforlu taban yapısı ile de rahat bir kullanım deneyimi sağlamaktadır. 

Zaman içerisinde ise bu klasik sandaletler birçok model eklenmiştir. Tokalı, bantlı, bilekten bağlamalı, terlik sandalet, düz taban, önü kapalı, deri, hasır, taşlı ve renkli daha bir sürü özelliğe sahip sandaletler mevcuttur. Fakat sandaletlerin en önde gelen özelliği ayakları genel olarak terletmemesi. Dolgu topuk sandaletler de ise kadın kullanıcılar için çeşitli özelliklerinin yanı sıra diğer topuklu ayakkabılara bakılınca daha rahat kullanıma sahip olduğu için şık bir avantaj sağlamaktadır. 

Dolgu Topuk Sandalet Numara Seçimi Nasıl Olmalı?

Dik ve dengede duruşu da sağlayan dolgu topuk sandalet seçiminde ayakkabının ne büyük ne de küçük olmamasına kesinlikle dikkat etmek gerekmektedir. Eğer ayakkabı küçük olursa ayağı sıkacağı; parmakları ve bilekleri özellikle ağrıtacağı için tam boyut önemlidir. Eğer ayakkabı büyük olursa da ayak ayakkabıya tam oturmayacak ve denge problemi yaşanacaktır. 

Denge problemleri ise çeşitli sakatlanmalara yol açabilmektedir. Bu yüzden ayakkabı denerken hem sandalet bantlarının ayağı sıkmamasına hem de topuğun ayakkabıdan dışarı taşmamasına ya da ayakkabı içine göçmemesine özen göstermek gereklidir. Bir diğer nokta ise bayan sandalet modelinin ayak parmaklarının sıkışmamasına özen gösterecek şekilde seçilmesidir. Bu yüzden sandaletin internetten alınıyorsa eğer en sağlıklısı ayak ölçülerinin tam bilinerek alınması ya da mağazada denenerek alınması gerekmektedir. Örneğin; etki ayaklar çok sıkı bantlı sandaletler tercih etmemelidir. Ayakkabı kısacası ayağın tabanı ve üst kısmı ile uyum içerisinde olmalı ve numarada buna göre seçilmelidir. 

Dolgu Topuk Sandalet Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Dolgu topuk sandalet alırken sandaletin üst model kısmına, topuğuna, üretim maddesine, rengine ve indirim avantajlarına dikkat etmek gereklidir. Her sandalet modeli her ayak için uygun değildir. Her türlü ayakkabı almadan önce öncelikle kişi ayak tipini iyi analiz etmelidir. Genel olarak 4 tür ayak tipi vardır. 

  • Nötr kemerli ayak: Nötr kemerli ayak tipleri genel olarak her türlü sandaleti rahatlıkla kullanabilir.
  • Alçak kemerli ayak: Alçak kemerli ayak tipleri için ise özellikle taban desteği önemlidir, bu tip ayak yapısına sahip kişiler sandaletin iç tabanına da dikkat edebilir.
  • Yüksek kemerli ayak: Yüksek kemerli ayak tipi ise yastıklamalı sandalet türlerinden tercih etmelidir, bu sayede olası eklem ağrılarını önleyebilir. Daha alçak topuklu ayakkabılar daha uygun olacaktır.
  • Taraklı ayak tipi: Halk arasında çok fazla yaygın olan taraklı ayak yapısına sahip kişiler ise geniş burunlu olan dolgu topuk sandalet modellerinden tercih etmelidir. Bu ayak yapıları tarak kemiğinden dolayı daha geniş bir yapıya sahiptir bu yüzden ayakkabının üst kısmına sıkmayan ya da ayarlanabilir modelde olmalıdır. 

En iyi ayakkabı en rahat edilen ayakkabıdır. Bu yüzden öncelikle kişinin ayak konforunu düşünmesi gereklidir. Üretim maddesine de dikkat edilmelidir çünkü özellikle sıcak hava koşullarda tercih edilen sandaletlerin terlemeden dolayı kayma yapmaması gerekmektedir.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
?erez Kullan?m?