Sandalet
₺1.089,56 KDV Dahil
1 2 3 >

Topuklu Sandalet

Topuklu Sandalet Fiyatları

Yaz sezonunun ayakkabı modellerinden biri olan sandaletler, şık ve rahat olup en çok tercih edilen ayakkabılardandır. Sandaletler özellikle kadınlar için yaz sezonunun bir ikonu haline gelmiştir. Hemen her kadın ya da erkek yaz sezonunda bir çift sandalet alır. Ancak özellikle kadınlar için sandalet seçerken hem şık hem de rahat sandalet seçmek oldukça zor bir iştir, özellikle topuklu sandalet seçerken bazı insanlar kendilerine uygun yüksekliği seçmekte zorlanır ve rahat edemeyeceklerini düşünürler,

Topuklu sandaletler yaz sezonu ayakkabıları olduğundan sandalet fiyatlarında değişimler yazın yaşanmaktadır. Topuklu sandalet fiyat değişiminde en önemli etken topuk uzunluğu ve estetik bir görünüm oluşturmasıdır. Uzun topuklu ve ip detaylı sandaletler özel davetlerde kullanılır ve bu özellik fiyatları etkiler. İnce ip detaylı bağlamalı sandaletler topuklu sandaletler arasında en çok tercih edilenlerdir. 

Günlük ve kısa topuklu sandaletler, daha uygun fiyatlıdır. Hem estetik bir görünüm sunan hem de rahat dolgu topuk sandaletler de çok tercih edilen sandaletler arasındadır. Sandaletin uzun dolgu topuklu ip detaylı olması da fiyatları etkileyen unsurdur. Topuklu sandalet seçiminde rahat kombin edilebilirliği önemlidir, en rahat kombin edilen renkler ise genellikle en çok tercih edilen renklerdir. Sandaletlerde en çok tercih edilen renkler siyah, beyaz ve kırmızı renkli topuklu sandaletlerdir. Özellikle siyah renkli sandalet beyaz renkli sandaletler her renk kıyafetin altına uygun olduğundan en çok tercih edilen topuklu sandaletlerdendir.

Topuklu Sandalet Modelleri Nelerdir?

Topuklu sandaletler yaz sezonunun vazgeçilmezidir. Topuklu sandaletler kadınlar tarafından en çok tercih edilen ayakkabılardır. Topuklu sandalet modelleri seçimi oldukça fazla alternatiflere sahiptir.  Bu alternatifler, tabanı düz veya topuklu, önü kapalı veya açık, kumaş, parmak arası olup olmama şeklinde sınıflandırılır. Topuklu sandaletler,  kullanım alanlarına göre de kategorize edilebilir. Örneğin; düz taban sandaletler, akşam yürüyüşlerinde, yazlıkta ve iş yerlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Topuklu sandalet modelleri, ince topuklu sandalet, kalın topuklu sandalet, dolgu topuk, kısa ve uzun topuklu sandaletler olarak sınıflandırılabilir ve düğün nişan gibi etkinliklerde kullanılır.

Hasır sandaletler son zamanlarda en revaçta olan sandalet modellerindendir. Oldukça rahat ve şık modellerdir. Topuklu, topuksuz veya önü tamamen açık bırakan seçenekleri vardır. Günlük kombinler de kullanılabilir. Son zamanlarda yine en çok tercih edilen parmak arası sandalet modelleri sade ve şık tarzıyla günlük kullanım için uygundur. Yaz aylarında tercih edilen bir başka sandalet modeli terlik sandaletlerdir. Ayrıca son zamanlarda da rahatlık açısından en çok tercih edilen sandalet modeli terlik sandaletlerdir. Şort, etek kot ve pantolon gibi kıyafetlerle kombinlenebilir. Bir başka sandalet modeli olan önü kapalı sandaletler, önü açık sandalet giymek istemeyenler için bir alternatiftir. En çok tercih edilen önü kapalı sandaletler bilekten bağlamalı sandaletlerdir.

Topuklu Sandaletlerin Özellikleri Nelerdir?

Topuklu sandaletlerin diğer ayakkabılardan onları ayıran birkaç farklı özelliği bulunmaktadır. Bunlar;

  • Ayağın üst kısmını ayak parmaklarını açıkta bırakır.
  • Ekonomiktir. 
  • Daha kolay üretilir.
  • Rahat ve şıktır.
  • Daha çok sıcak ve ılık havalarda tercih edilir.
  • Ayakları serin ve kuru tutar.
  • Ayak mantarı oluşma tehlikesi diğer kapalı ayakkabılara göre daha düşüktür.

 Topuklu Sandaletlerde Numara Seçimi Nasıl Olmalı?

Topuklu sandaletlerde numara seçerken ayak yapısı dikkate alınır. Her bireyin ayak yapısı birbirinden farklıdır. Ayaklar bütün bir hayat boyunca insanları taşır. Ayak sağlığı için sandalet seçimi doğru yapılmalıdır. Sadece doğru sandalet seçmek yetersizdir. Doğru sandalet seçilmediği takdirde ayak sağlığı bozulabilir. Konforsuz ayak yapısına uymayan sandaletler ayak tabanında nasırlaşma yapabilir. Ayak nasırlaşması başparmakta eğilmeye sebep olabilir özellikle parmak arası sandaletlerde parmak arasındaki madde sert malzemeden yapılmamalıdır. Sert maddeler ayakta yaralanmaya sebep olabilir. Ayak ölçüsü alınmalıdır. Ayak ölçüsü alınırken en uzun parmak esas alınır. Önü kapalı topuklu sandaletlerde parmakların içinde bükülmediği sandaletler tercih edilir.

Topuklu sandaletlerde rahatlık önemli bir detaydır. Sandaletin rahat olması ve ayakları sıkmaması doğru numara seçildiğinin kanıtıdır. Büyük numara sandaletler ayaktan çıkarken, küçük numara sandaletler ayağı sıkar. Yeni alınan sandaletlerde kişi kendi numarası olan sandaleti alsa bile ayağın sandalete uyum sağlaması geç olacaktır. Numara seçiminde ayak ölçüsü önemlidir. Ayak ölçüsü cetvel ve mezurayla yapılır. Düz bir zeminde çizgili kâğıt üzerine ayaklar koyulur ve parmak ucu, topuk noktaları işaretlenir. Sağ ve soldan düz çizgiler çizilir ayak kaldırılır. Çizgiler arasındaki uzaklık ölçüldüğünde ayak numarası bulunmuş olur. Bulunan ölçü ayağın gerçek ölçüsüdür ancak kalemle ayak ölçüsü tam olarak doğru hesaplanamaz, yanılma payı vardır. Özellikle topuklu sandaletlerde topuk uzunluğuna dikkat edilmelidir.

Eğer iki ayak arasında fark varsa numara tercihi büyük olana göre yapılmalıdır. Çoğu insanın ayaklarının biri diğerinden büyüktür. Topuklu sandalet alan kişi, genelde topuklu ayakkabıları giyemeyen biri alıyorsa ayağın orta kısmına baskı uygulanması topuğun varlığına alışmayı kolaylaştırır. Sandalet tabanları yeterince esnek olmalıdır. Ayak tabanları esnek olmadığında ayakların rahat hareket etmesini engelleyecektir. Bu durumdaki sandaletler çabuk yorulma ve vücutta fazla enerji tüketimine yol açabilir. Sandalet alışverişlerinin genellikle öğleden sonra yapılması daha uygundur çünkü sabah saatlerinde ayaklar şişmez, sonradan alınan sandalet ise dar gelebilir. 

Yeni alınan sandaletler düz bir zemin üzerinde denenmelidir. Halıların olduğu zeminler yere çökeceğinden yanıltıcı sonuçlar doğurabilir. Topuklu sandaletlerde topuk boyu yüksek bir sandalet alınacaksa en fazla topuk boyu 9 cm olmalıdır. Taban ve topuk arasındaki uzaklık 3 cm olmalıdır ve ayak içinde kaymamalıdır. Taban arasındaki mesafenin kısa olması durumunda bütün yük ayaklara binecektir. Sivri burun kapalı sandaletler çok fazla tercih edilmemelidir. Eğer edilecekse burun kısmı geniş olmalıdır.

Topuklu Sandalet Alırken Nelere Di̇kkat Edi̇lmeli̇?

Yaz sezonunun en çok tercih edilen ayakkabı modelleri sandaletlerdir. Topuklu sandaletlerde en çok karşılaşılan sorunların en başında alınan sandalet kullanım alanına karar verememektir. Topuklu sandaletler yaz sezonunda, düğün, nişan ve özel davetlerde hem şık hem de rahat olmak isteyenler için kullanılabilir. Topuklu sandalet satın alınırken en çok dikkat edilmesi gereken nokta kullanım süresidir. Eğer uzun süre ayakta durulacaksa yüksek topuklu sandaletlerin yerine daha kısa topuklu sandaletlerin tercih edilmesi doğru bir seçim olacaktır.

Topuklu sandalet satın alınırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta sandaletin kullanılacağı mekândır. Örneğin şık bir gece partisinde giyilen ışıltılı bir topuklu sandalet bir plaj partisine uygun olmayabilir. Topuklu sandalet alınırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bir diğeri ayak sağlığını bozmamasıdır. Dolgu topuklu sandaletler ayaklara destek verir ancak günlük kullanım için daha uygundur. Özel davetlerde ince topuklu sandaletler ve stilettolar daha uygundur. Stiletto ayakkabıları giyemeyen yinede ince topuk giymek isteyenler için dans stili ayakkabıları daha uygundur. Bağlamalı topuklu sandalet tercih etmek, özellikle davetlerde şık bir görüntü oluşturabilir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR