Faydalı Bilgiler

  

  Bu bilgiler sayesinde hem ayakkabılarınızı uzun ömürlü kullanabilecek hem de ayakkabı hakkında birçok bilgi edineceksiniz. 


       Doğal deriden üretilen, astarsız veya koyu renk astarlı ürünler çorabı veya ayağı boyayabilir.


      Doğal deriden üretilen bot ve çizmeler su alabilir. Çünkü doğal deride gözenekler bulunmaktadır.


Bu gözeneklerde ürünün su almasına neden olmaktadır; ancak aynı zamanda ürünün hava almasını da sağladığı için daha sağlıklıdır. Su geçirmezlik özelliği olan ürünlerde bu gözenekler Gorateks vb. malzemelerle ile kapatıldığından kesinlikle sağlıklı değildir.


 Zorunlu olmadıkça su geçirmezlik özelliği olan deriler ile üretilmiş mamülleri satın almanızı önermemekteyiz.


Açık renk derilerde toz, terleme ve çeşitli çevre etkenlerinden dolayı renk değişimi veya leke oluşabilir. Açık renk deriler ile üretilmiş (deri mont, ayakkabı, bot, çizme vb.) ürünleri bunu bilerek satın almanızı öneririz.
 
Ayakkabılarınızda kesinlike sıvı boya kullanmayınız. Sıvı boya deri üzerinde çirkin bir tabaka oluşturup deriyi çatlatabilir. Eski usül Nuri Leflef boya ve cilalar çok daha kullanışlıdır.
 
Süet veya nubuk deri ürünlerde ise kendi bakım malzemeleri ile temizlenmelidirler.
 
Ayakkabılarınızı satın alırken mutlaka çift olarak deneyiniz. Dar veya bol ayakkabı almayın. Hem rahat edemez hem de bu şekilde kolay deforme olma ihtimali artacaktır.
 
Ayakkabılarınızı en fazla üst üste 2 gün kullanabilirsiniz. 2 gün kullanılan ayakkabıyı ise içindeki terin buharlaşması için serin bir yerde 2 gün muhafaza etmelisiniz.

Kullanmadığınız ayakkabıları kalıp ile muhafaza ederseniz formu bozulmaz ve daha uzun ömürlü kullanırsınız.

Deri ürünleri ıslandığında kesinlikle sıcak bir ortamda değil, serin bir yerde kurutunuz.

Uzun boylu zayıf insanlar kısa topuklu ürünleri, kısa boylu ve kilolu insanlar yüksek topuklu ürünleri tercih etmelidirler.