İnce Topuklu Ayakkabı Fiyatları?

İnce topuklu ayakkabı fiyatları, ayakkabının markası, tasarımı ve kalitesine göre değişir. Uygun fiyatlı ince topuklu ayakkabı bulunabildiği gibi lüks segmente giren topuklu ayakkabılar da bulunur. Ayakkabının markasının lüks olması ayakkabı fiyatını otomatik olarak arttırır. Lüks markalar haricindeki bilinen markalar kimi zaman tasarım ayakkabılar piyasaya sunar. Tasarım ayakkabıların ücretleri klasik modellere göre daha yüksektir. Ayakkabıda kullanılan taşlar, tokalar veya diğer ek figürler de ayakkabı fiyatını arttırabilir.

Uygun fiyatlı topuklu ayakkabılar için internet alışverişi ön plana çıkar. Kaliteli ayakkabı satan ayakkabı sitelerinden ekonomik alışverişler gerçekleştirilebilir. Bir diğer ekonomik alışveriş seçeneği ise mağazaların indirim dönemlerinde yapılan alışveriştir. Birçok marka belirli dönemlerde yüksek oranda indirim uygulayarak uygun fiyatlı alışveriş gerçekleştirilmesini sağlar. 

İnce Topuklu Ayakkabı Modelleri Nelerdir?

İnce topuklu ayakkabılar zarifliği temsil eden ayakkabılardır. İnce zarif topuklu ayakkabı modelleri yapıldıkları materyaller, tokalı veya taşlı olup olmamaları, bağlanma şekillerine göre çeşitlilik gösterir. Kişiler zevklerine ve kıyafetlerine uygun farklı modellerde ince topuklu ayakkabı bulabilirler. İnce topuklu ayakkabı çeşitleri özellikle belirli modeller etrafında şekillenir.

 • İnce topuklu stiletto: İnce topuklu ayakkabı denildiğinde stilettolar ön plana çıkar. İnce topuk ve ince burundan oluşan stilettolar en çok tercih edilen topuklu ayakkabılar arasındadır. Deri, süet, kadife, saten ve plastik gibi çeşitli materyallerden üretilirler. Özel tasarım taşlı modeller de stilettoları çeşitlendirir. Bilekten bağlamalı veya bağlanma gerektirmeyen çeşitleri bulunur. Topuk boyları ortalama olarak 7 santimdir. 
 • Bilekten bağlamalı ince topuklu: İnce topuklu ayakkabılar bilekten bağlamalı modeller ile üretilir. Bant şeklinde cırt cırtlı, kemer şeklinde tokalı veya ip şeklinde bağlamalı modelleri bulunur. Kişiler kıyafetlerine ve zevklerine göre uygun olan bağlama şeklini tercih eder. Bazı modeller klasik saten iplerden veya taş kaplamalı iplerden oluşur. Bilekten bağlamalı ince topuklu ayakkabı özellikle yaz aylarında tercih edilen topuklu ayakkabı modelidir. Hem parmakların hem de topukların açık olması ayakların hava almasını sağlar. Aynı zamanda ayağa vurma riskini ortadan kaldırdıkları için konforludurlar. 
 • İnce topuklu platformlu ayakkabı: Yüksek topuk ölçüsüne sahip ayakkabı modelleri platformlu olarak da üretilir. Ayak tabanı altına yerleştirilen platform sayesinde ayak tabanının rahat etmesi sağlanır. Rahatlıkla beraber tabandan gelen yükseklik ayakkabıdan elde edilecek olan boy uzamasını da arttırır. Bu tür ayakkabılar 12 santimetre kadar topuk boyuna sahip olabilir. Deri, rugan, kadife veya süet gibi materyaller en çok kullanılan materyallerdir. 
 • İnce topuklu kışlık ayakkabı: Bazı çizme ve bot modelleri ince topuklar ile üretilir. Kıyafetlere farklı dokunuşlar katmak veya gidilen davetlerde ayakların sıcak kalmasını sağlamak için tercih edilirler. Yağmurlu günlerde ayakların ıslanmasını önler. Genellikle deri veya süet materyallere sahiptirler. İçlerine yün kısımlar eklenerek ayakkabı tasarımları çeşitlendirilebilir. Siyah, kahverengi, bordo, haki yeşili ve son yıllarda beyaz renkleri ile ön plana çıkarlar. 

İnce Topuklu Ayakkabı Özellikleri Nelerdir?

İnce topuklu ayakkabılar gündelik hayata şık dokunuşlar katmak veya davetlere giderken kıyafetleri taçlandırmak için tercih edilir. Seçilen ayakkabının özellikleri kıyafeti tamamlayacak özelliklerde olmalıdır. Şıklık için farklı özellikler ön plana çıkarken konforlu bir kullanım için farklı özellikler devreye girer. Rahat bir topuklu ayakkabı seçilmesi giyilme süresi boyunca ayakların rahat etmesini sağlar. Farklı özellikleri sayesinde her bir ince topuklu ayakkabı farklı bir noktaya dokunur. 

 • İnce topuklu ayakkabılar farklı topuk yüksekliklerinde üretilir. Topuklu ayakkabı giymeye alışık olan kişiler yüksek ölçülere sahip topuklu ayakkabıları tercih ederler. Yeni giyecek olan kişiler için ise 4-5 santimetre gibi daha alçak topuklu ayakkabılar önerilir. 
 • Farklı materyallerden üretilmeleri her mevsim için uygun bir model bulunmasına olanak tanır. Kış modellerinde gerçek hayvan derisi kullanılması ayakların sıcak kalmasını sağlar. Yazın için ise ipli modeller ön plana çıkar.
 • Deriden üretilen topuklu ayakkabılarda suni deri de kullanılır. Ancak bazı suni derilerin kalitesi düşüktür. Bu durum ayakların hava almasının önüne geçerek ayak sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu tür modeller genellikle kısa süreli giyimler için önerilir. Uzun vadede kullanılabilme süreleri de gerçek deriden üretilen ayakkabılara göre kısadır. Bir süre ardından suni derilerde pul pul dökülmeler görülebilir.
 • Şık ve gösterişli dokunuşlar isteyenler için taşlı veya pullu ince topuklu ayakkabılar bulunur. Rengarenk taşlar ile kaplı modeller son dönemlerin popüler tasarımlarındandır.
 • 10 veya 12 santim boyutlarında ince ve yüksek topuklu ayakkabı giymek isteyenler için platform topuklu ayakkabılar ön plana çıkar. Platform topuklu ayakkabılarda taban kısmında platform bulunması ayak tabanının rahat etmesini sağlar. Özellikle uzun süreli giyimler için platform topuklar konforlu seçeneklerdir.

İnce Topuklu Ayakkabı Numara Seçimi Nasıl Olmalı?

İnce topuklu ayakkabının ayak numarası ile uyumlu olması gerekir. Üretici firma ve ayakkabı modeline göre kişinin standart numarası topuklu ayakkabı numarası ile örtüşmeyebilir. Ayakkabının denenerek alınması doğru alışverişin temelini oluşturur. Ancak internet alışverişleri veya ayak hijyenine özen göstererek ayakkabıyı denemek istemeyen kişiler için ayak ölçüsü ve ayakkabı numarası tablosu devreye girer. Ayak ölçüsü almak kolay bir işlemdir. Ayak parmak uçlarından topuğun bitişine kadar olan yer mezura veya cetvel yardımı ile ölçülür. Ayak tabanı uzunluğu ile eşleşen ayak numarasına tablodan bakılır. Bu sayede o ayakkabı modeli için hangi numaranın uygun olacağı tespit edilir. Denk gelen numaranın alınması ile doğru alışveriş gerçekleştirilir.

Ayak boyuna göre küçük numaralı ayakkabılar ayaklarda yaralanmalara neden olabilir. Büyük numaralar ise yürürken ayakkabının ayaktan çıkmasına veya ayağın ayakkabı içinde kaymasına neden olur. Bu durum hem giyim konforunu olumsuz etkiler hem de kişilere düşme riski yaşatır. Doğru numaralı ince topuklu ayakkabı giymek ayak bileği burkulmalarını da önler.  

İnce Topuklu Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Alınan ince topuklu ayakkabının uzun süreli giyilmesi ve konforlu olması için çeşitli başlıklara dikkat edilmesi gerekir. Tüm gün boyu ayakta kalacak ayakkabılar için konfor önemlidir. Ayak yaralanmaların önüne geçilmesi için dikkat edilmesi gerekenler bulunur. Alınan ayakkabının uzun yıllar boyunca giyilebilmesi için ise kalitesine yönelik dikkat edilecek başlıklar vardır.

 • İnce topuklu siyah ayakkabı, kış aylarının sevilen rengine sahiptir. Yağmurlu havalarda da rahatça giyilebilirler. Siyahın birçok kıyafet ile uyumu ise ayakkabının çeşitli kombinlerde kullanılabilmesini sağlar.
 • Deri bir ayakkabı modeli tercih edilecekse suni derinin kalitesine dikkat edilmeli veya hayvan derisi tercih edilmelidir. Kalitesiz deriler en ufak bir darbede soyulup dökülebilir. Belirli bir sürenin ardından darbe almamasına rağmen deride renk değişimleri veya dökülmelere görülebilir.
 • Alınan ayakkabı numarasının ayağa tam uyması son derece önemlidir. Küçük ayakkabılar ayaklarda yara oluşumuna neden olabilir. Ayak tırnaklarının kırılması da sıkça görülür. Büyük ayakkabılarda ise bilek burkulması gerçekleşebilir. 
 • Topuk kısmı kapalı olan modellerde topuk materyalinin yumuşak olması konfor sağlar. Sert materyaller topuklarda yara oluşmasına neden olabilir.
 • Topuk boyuna dikkat edilmelidir. Yüksek topuklu modelleri giymek için alışma süresi gerekebilir.
 • Yeni sezon ayakkabı alınırken sezon renklerine uygun modeller tercih edilebilir. 
v
?erez Kullan?m?