1

Yüksek Topuklu Stiletto

Yüksek Topuklu Stiletto Fiyatları

Topuklu ayakkabı kadınlar tarafından tercih edilen bir ayakkabı türüdür. Yüksek topuğundan kaynaklı olarak kişileri olduklarından daha uzun gösterir. 17. yüzyılın başlarında ise yüksek topuklu ayakkabı artık bir statü göstergesi oldu.

1673 yılında kırmızı renkte bir ayakkabı tanıtıldı. Bu ayakkabıdaki renk kodlaması üstünlüğü ve ayrıcalığı gösteriyordu. İlerleyen zamanlarda farklı ayakkabılar üretilmeye başlandı. Bunlardan biri ise stilettodur. “Stiletto nedir” ve “stilettonun diğer ayakkabılardan ayrılan özellikleri” önemli bir konudur.

Stiletto diğer ayakkabılardan farklı olarak ince bir topuğa sahiptir. Sivri burunlu ve nazik oluşuyla özel günlerde sıklıkla tercih edilir. Gelişen dünya ve değişen modayla birlikte stiletto kullanımı yaygınlaşmıştır. Sadece özel günlerde değil günlük hayatta da kullanılmaya başlamıştır.

Normal stilettoların topuk boyu çok uzun değildir. Fakat yüksek topuklu stiletto ayakkabı modelleri topuk boyu olarak fazladır. Bu hem kişiyi daha uzun hem de daha zarif gösterir. Yüksek topuklu stiletto fiyatları ürünün modeline ve kalitesine göre değişiklik gösterir. Kişiler bütçelerine uygun stilettoyu kolaylıkla bulabilir.

Yüksek Topuklu Stiletto Modelleri Nelerdir?

Yüksek topuklu stiletto modelleri renk ve tarz olarak değişiklik gösterir. Kişinin gideceği yere göre giyeceği stiletto da farklıdır. Kıyafetin rengine veya tarzına göre stiletto tercihi yapabilir. Genel olarak tercih edilen stiletto çeşitleri şöyledir:

 • Kırmızı stiletto 
 • Beyaz stiletto
 • Siyah stiletto
 • Siyah stiletto ayakkabı
 • Bej stiletto
 • Yeşil stiletto
 • Gri stiletto
 • Krem stiletto
 • Siyah süet stiletto
 • Arkası açık stiletto
 • Deri stiletto
 • Yüksek topuk stiletto
 • Stiletto kalın topuk

Stiletto modellerini tercih ederken yapılan kombinin rengi ve tarzı önemlidir. Gece için bir davete katılırken siyah bir elbisenin altına bej rengi stiletto tercih edilebilir. Böylelikle bu renk, kişinin bacağını daha uzun gösterir. Bazı elbise modelleri ya da gidilen yerin özellikleri kalın topuk stiletto giymeyi gerektirir.

Modanın değişmesiyle birlikte klasik stilettolardan farklılaşarak arka topuk kısmı açık stilettolar da çıkmıştır. Bu stilettoların arka kısmında fiyonk gibi şekiller bulunabilmektedir. Deri stilettolar bazen gerçek deri bazen de suni deriden üretilebiliyor. Gerçek deriden üretilen ürünler diğer ürünlere göre daha uzun ömürlüdür. Stiletto modelleri arasında kalite ve rahatlık açısından farklılık vardır.

Yüksek Topuklu Stiletto Özellikleri Nelerdir?

Yüksek topuklu stilettolar birçok kişi tarafından tercih edilir. Ayağında bir sağlık problemi olmayan ve yüksek topuk üzerinde rahatlıkla durabilen kişiler daha sık tercih ederler. Toplumda oluşan bir algıyla beraber özel günler, yüksek topuklu ayakkabı giymeyi gerektirir. Bu ayakkabılar, tarzın ve stilin göstergesi olarak görülür. Stiletto topuklu ayakkabı farklı özelliklere sahiptir.

En önemli özellikleri kalıp olarak şık ve nazik olmalıdır. Sivri uçları ve ince yapılarıyla ayağı daha zarif gösterirler. Diğer yandan uzun topuklu olmaları hem kişinin boyunu daha uzun gösterir hem de giyilen elbisenin daha zarif durmasını sağlar. Uzun elbiselerin altına daha uzun ayakkabılar tercih edilir. Stilettolar model ve renk olarak geniş bir yelpazeye sahiptir. 

Bu nedenle kişiler stiletto tercihi yaparken zorlanmazlar ve kısa sürede istedikleri ürünü bulurlar. Stilettolar kişilerin ayağını rahat ettirmek amacıyla yumuşak maddelerden üretilmiştir. Kişiler uzun süre stiletto giymek durumunda kaldığında ayaklarında ağrı oluşmaması için ayakkabının taban kısmına farklı tabanlıklar koyulabilir.

Yüksek Topuklu Stiletto Numara Seçimi Nasıl Olmalı?

Her insanın ayak yapısı ve numarası farklıdır. Kişilerin ayak sağlıkları ve rahatlıkları açısından numara seçimi önemlidir. Sadece doğru numaralı değil aynı zamanda kaliteli bir ayakkabı da tercih etmek gerekir. Ayak yapısına uygun olmayan ve rahat olmayan modeller kişinin konforunu olumsuz etkiler. Çünkü ayaklar bedenin ağırlığını taşır. 

Uzun süre ayakta kalınması gereken yerlerde ayakkabının rahat olması daha önemlidir. Yüksek topuklu stiletto numara seçimi yapılırken en uzun parmak temel alınmalıdır. En uzun parmaklar genellikle birinci ve ikinci parmaklardır. Ayakkabı giyildiğinde parmakların içerisinde bükülmemesi ve rahat olması gerekir. Fiyat/performans bakımından kaliteli ve ucuz topuklu ayakkabı stiletto tercihinde ayakkabının kalıbı da önemlidir. Bazı ayakkabılar dar kalıp iken bazı ayakkabılar geniş kalıptır. 

Bu durum da ayakkabı numarası tercihi etkiler. Dar kalıplı ayakkabılardan genellikle bir veya yarım numara büyük tercih edilirken geniş kalıplı ayakkabılardan bir veya yarım numara küçük seçilir. Ayakkabı alımı yaparken ayağın şiş olup olmaması da önemlidir. Ayağın şiş olduğu bir dönemde ayakkabı tercih edenler daha sonra o ayakkabı kişiye bol gelebilir. Ayakkabılar ilk giyildikleri anda bir miktar sıkma yapabilir. 

Bu, ayakkabının üretim maddesinden kaynaklıdır. Bir veya iki giyme sonra ayakkabı normal hâline gelir. Yanlış numara seçiminden ayakta hasarlar olabilir. Kişiler ev ortamında ve kendileri ölçerek doğru ayak numaralarını bulabilirler. 

Beyaz bir kâğıt üzerine konulan ayağın parmak bitim noktası ve topuk bitim noktası işaretlenmelidir. Aynı şekilde yanlardan da ayağın bitiş noktaları işaretlerin ayak santimetresine göre kaç numara olduğunu gösteren tablolara bakılarak ayak numarası doğru şekilde belirlenmiş olur.

Yüksek Topuklu Stiletto Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yüksek topuklu stiletto alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalara dikkat edilmediğinde kişi konforunda olumsuzluklar yaşar. Bu noktalar şöyledir:

 • Tercih edilen ayakkabının taban kısmı ne çok sert ne de çok kaydan olmalıdır. Ayağın kavislerine uygun destek verecek şekle sahip olmalıdır.
 • Ayakkabının parmak ucu kısmının yüksekliği parmaklara uygun olmalıdır. Parmakları sıkacak kadar dar veya parmakları aşırı rahat bırakacak kadar esnek olmamalıdır.
 • Ayakkabı alırken birkaç giymeden sonra oluşacak açılma payı da hesaba katılmalıdır. Bu ayağı çok rahat bırakan bir ayakkabı zamanla daha da açılacağı için ayağa büyük gelebilir.
 • Ayakkabı üretiminde kullanılan maddenin kaliteli olması gerekir. Kalitesiz ve sert ayakkabılar ayakta yaralanmalara sebep olabilir.
 • Ayakkabının ön kısmında bulunan en uzun parmak ile ayakkabı bitiş noktası arasında yarım santim kadar boşluk olmalıdır.
 • Stilettonun topuk yapısı ve topuk uzunluğu kişiye göre olmalıdır. Çok uzun topuklu ayakkabıda rahat edemeyen veya giyemeyen kişiler, yüksek topuklu ayakkabı tercih etmemelidir.
 • Yüksek topuklu stilettolar bilindik ve güvenilir satıcılardan alınmalıdır. Bu satılıcılar ayağın şekline uygun ve kaliteli malzemeden üretim yaparlar. Kalitesinden emin olunmayan satıcıların ürettiği ayakkabılar ise kişinin ayak yapısını bozabilir.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
?erez Kullan?m?